Bezzwrotne dotacje dla firm

Nowe bezzwrotne dotacje dla firm. Kto może skorzystać ze wsparcia?

1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy nowej tarczy antykryzysowej, które mają wspierać polskie firmy w czasie epidemii koronawirusa. Jest to już kolejna odsłona rządowego programu walki ze skutkami pandemii. Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 371 z późn. zm) dowiadujemy się, że pomoc przewidziana jest dla ograniczonej grupy odbiorców.

W ramach rządowego programu wsparcia – podobnie jak w poprzednich edycjach tarczy antykryzysowej – przewidziano bezzwrotną dotację dla mikro i małych przedsiębiorców. Dotacja ma być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i pochodzić ze środków Funduszu Pracy.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

Zgodnie z przepisami nowej tarczy antykryzysowej pomoc w 2022 roku przewidziana będzie dla wąskiej grupy przedsiębiorców reprezentujących określone branże, które – w opinii ustawodawcy – ucierpiały najbardziej w wyniku pandemii i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń. Co istotne, o pomoc mogą ubiegać się nawet te firmy, które w przeszłości otrzymały już bezzwrotną dotację w ramach wsparcia przewidzianego w poprzednich edycjach tarcz antykryzysowych (nawet jeśli taka pomoc była już udzielana kilkukrotnie). W bieżącym roku dotacja w wysokości 5000 zł będzie jednak przysługiwać wyłącznie tym przedsiębiorcom, których przeważająca działalność została sklasyfikowana pod jednym z poniższych kodów PKD:

  • 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów,
  • 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych,
  • 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Przyznana dotacja nie będzie podlegać zwrotowi, jeżeli działalność gospodarcza będzie prowadzona przez przedsiębiorcę przez kolejne 3 miesiące od dnia wypłacenia dotacji. Środki otrzymane z dotacji mogą zostać przeznaczone na opłacenie kosztów wynajmu lokalu, uregulowania składek, podatków i innych bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności firmy.

Warunki uzyskania dotacji

Przeważająca działalność gospodarcza sklasyfikowana pod jednym z wymienionych powyżej kodów PKD stanowi tylko jeden z warunków uzyskania dotacji na wsparcie działalności. Inne kryteria, jakie będą brane pod uwagę, to przychód firmy uzyskany w grudniu poprzedniego roku. O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, których przychód dla tego okresu był co najmniej o 40% niższy w porównaniu do przychodu uzyskanego w:

  • lutym 2020 roku lub
  • wrześniu 2020 roku lub
  • grudniu 2020 roku lub
  • listopadzie 2021 roku.

Ważne jest również posiadanie statusu mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy, co oznacza, że firma nie można zatrudniać więcej niż 49 pracowników. (Definicje mikro przedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy zawarto w ustawie z dnia 6 marca – Prawo przedsiębiorców). O wsparcie będą mogli ubiegać się również przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają w ogóle pracowników, czyli osoby samozatrudnione. Kolejny warunek uzyskania dotacji to prowadzenie na dzień 31 marca 2021 roku przeważającej działalności gospodarczej zgodnej z jednym z kodów PKD wskazanych w § 7a ust. 1 ww. rozporządzenia. W rozporządzeniu zastrzeżono również, że działalność nie mogła być zawieszona na dzień 31 marca 2021 roku.

Jak uzyskać dotację?

Przedsiębiorcy, którzy spełniają wymienione wyżej warunki, mogą wnioskować o wsparcie w terminie od 1 stycznia roku do 15 kwietnia 2022 roku. Wnioski o dotację będzie można składać w formie elektronicznej przez platformę Praca.gov.pl po ogłoszeniu naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Wsparcie może być łączone z innymi formami pomocy realizowanej ze środków publicznych z zastrzeżeniem, że nie mogą one zostać przeznaczone na pokrycie tych samych kosztów, co dotacja.

Należy pamiętać, że, choć dotacja – zgodnie z zamysłem ustawodawcy – ma być bezzwrotna, to w niektórych przypadkach przedsiębiorca może zostać zobligowany do oddania uzyskanej kwoty. Będzie to konieczne między innymi wtedy, gdy nie prowadził działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia otrzymania wsparcia, a także wtedy, jeżeli środki były wydatkowe niezgodnie z przeznaczeniem. Dotacja będzie musiała być zwrócona również wtedy, jeśli przedsiębiorca nie spełni kryteriów niezbędnych do udzielenia wsparcia, a także wtedy, jeżeli oświadczenie załączone przez przedsiębiorcę do wniosku będzie niezgodne ze stanem faktycznym. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku niepoddania się przez przedsiębiorcę kontroli urzędnika, którego zadanie będzie polegać na sprawdzeniu prawidłowości wydatkowania dotacji i jej właściwego dokumentowania.