Obniżka składki zdrowotnej 2025

Szczegóły planu obniżenie składki zdrowotnej od 2025 roku

W poprzedni miesiącu Minister Zdrowia Izabela Leszczyna wraz z Ministrem Finansów Andrzejem Domańskim, ogłosili szczegóły dotyczące planowanych zmian w określaniu wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiany te różnią się od wcześniej zapowiadanych i nie stanowią powrotu do regulacji obowiązujących przed 2022 rokiem. Planowane zmiany miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Czytaj dalej

Wakacje od ZUS. Od kiedy i jak złożyć wniosek?

Wakacje od ZUS. Od kiedy i jak złożyć wniosek?

Rada Ministrów 19 marca 2024 r. zatwierdziła projekt ustawy umożliwiającej korzystanie z tzw. wakacji składkowych, Aktualnie projekt czeka na rozpatrzenie w Sejmie.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych ZUS?

Możliwość skorzystania z wakacji składkowych, które zaczną obowiązywać od 1 października 2024 roku, przeznaczona jest dla:

  • prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
  • odprowadzających składki za nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych
  • mikroprzedsiębiorców tj. uzyskujących maksymalne roczne przychody w wysokości 2 milionów Euro.

Czytaj dalej

Rozliczenie roczne PIT w 2024 za 2023 rok

Rozliczanie PIT w 2024 – zmiany w rocznej deklaracji podatkowej za 2023 rok

Gdy nadchodzi czas składania PIT, często zastanawiamy się, jak szybko złożyć deklarację roczną i jak zmniejszyć należny podatek – to moment, gdy szukamy dostępnych ulg podatkowych.

Zmiany zainicjowane w 2023 roku otworzyły szereg nowych możliwości w tym obszarze – zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby odkryć, jakie zmiany mogą wpłynąć na Twoje rozliczenie PIT za rok 2023.

Czytaj dalej

Składka zdrowotna w 2024 roku

Wysokość składki zdrowotnej w 2024 roku

Przedstawiamy informacje dotyczącą wysokości składki zdrowotnej jaką będą płacić przedsiębiorcy w 2024 roku.

Czytaj dalej

Krajowy System e-faktur od 2025 roku

Krajowy System e-faktur najwcześniej od 2025

Podczas briefingu prasowego z 19 stycznia 2024 roku, Minister Finansów Andrzej Domański ogłosił, że wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie przesunięte i nie wejdzie w życie w 2024 roku.

Czytaj dalej

Księgowość dla prowadzących biznes online

Księgowość dla przedsiębiorców prowadzących biznes online: Praktyczny poradnik

W dzisiejszym świetle globalnej gospodarki coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie biznesu online. Ta dynamiczna forma działalności wiąże się z wieloma korzyściami, ale jednocześnie niesie ze sobą pewne wyzwania, zwłaszcza w zakresie księgowości i podatków. W tym praktycznym poradniku omówimy kwestie związane z podatkami, rozliczeniami, dokumentacją i rachunkowością, które są istotne dla przedsiębiorców prowadzących biznes online. Przedstawimy również konkretne wskazówki, jak zorganizować dokumentację i jakie kwestie należy uwzględnić podczas rozliczeń z organami podatkowymi.

Czytaj dalej

Organizacja dokumentów księgowych w firmie

Jak dobrze organizować księgowość w małych firmach

Dobra organizacja księgowości jest jednym z czynników powodzenia każdej małej firmy. Właściwa organizacja dokumentów, prowadzenie precyzyjnych rejestrów finansowych oraz skuteczne rozliczenia podatkowe i z pracownikami stanowią fundamenty zdrowej księgowości. Choć temat ten może wydawać się złożony i wymagający, nie ma powodu, by przerażać się tym aspektem prowadzenia biznesu. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym krokom, które pomogą Ci efektywnie prowadzić księgowość dla Twojej małej firmy.

Czytaj dalej

Faktura dla zagranicznego odbiorcy

Jak wystawić fakturę dla zagranicznego odbiorcy – w jakim języku i jaki VAT?

W dzisiejszych czasach bardzo powszechne staje się podejmowanie współpracy z zagranicznymi kontrahentami. W takiej sytuacji wystawienie faktury dla odbiorcy z innego kraju może wydawać się skomplikowane. Jakie informacje powinna zawierać faktura zagraniczna i jak ją poprawnie wystawić? W tym artykule omówimy najważniejsze zagadnienia związane z wystawianiem faktury dla zagranicznego odbiorcy.

Czytaj dalej

Weryfikacja kontrahenta

Weryfikacja wiarygodności kontrahenta. Jak sprawdzić wypłacalność firmy?

Weryfikacja kontrahenta to jeden z kluczowych elementów przed podjęciem współpracy z nowym partnerem biznesowym. Dzięki niej można poznać kondycję finansową oraz reputację firmy, a także uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie współpracy. W dzisiejszych czasach weryfikacja kontrahenta jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki dostępności różnych źródeł informacji, takich jak internet czy rejestr działalności gospodarczych. W poniższym artykule przedstawiamy, jak dokonać podstawowej szybkiej i sprawnej weryfikacji kontrahenta, która znacząco ograniczy ryzyko nawiązania problematycznej współpracy.

Weryfikacja kontrahenta w internecie

Internet to nieocenione źródło informacji na temat potencjalnego kontrahenta. Wystarczy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarce, aby uzyskać wiele przydatnych informacji. Można sprawdzić, jakie opinie mają inni klienci na temat firmy, oraz jego pracownicy.

Weryfikacja kontrahenta w rejestrach działalności gospodarczych

Rejestry działalności gospodarczych to kolejne cenne źródło informacji o potencjalnym kontrahencie. Przed dokonaniem współpracy warto sprawdzić, czy firma figuruje w Rejestrze KRS, Rejestrze CEiDG czy Rejestr.io.

Rejestr KRS

Rejestr KRS to jedno z najważniejszych źródeł informacji o firmach zarejestrowanych w Polsce. Aby dokonać weryfikacji w Rejestrze KRS, należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, wybrać zakładkę „Krajowy Rejestr Sądowy” i wpisać nazwę firmy. W rejestrze można znaleźć informacje o firmie, takie jak jej właściciele, organy zarządzające, siedziba czy historia transakcji.

Rejestr CEiDG

Rejestr CEiDG to rejestr osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Aby dokonać weryfikacji w Rejestrze CEiDG, należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Rozwoju i wybrać zakładkę „Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej”. Następnie należy wpisać numer NIP lub nazwę firmy. W rejestrze można znaleźć informacje na temat formy prawnej działalności, adresu siedziby, numeru NIP czy REGON.

Sprawdź wypłacalność kontrahenta.

Drugim kluczowym krokiem, jest weryfikacja wypłacalności kontrahenta, który pozwala zminimalizować ryzyko tego, że nie otrzymamy wynagrodzenia za sprzedane usługi lub towary i utraty pieniędzy. Istnieją różne sposoby, aby to zrobić, ale jednym z najprostszych jest sprawdzenie, czy firma nie znajduje się w rejestrach publicznych.

Rejestry dłużników instytucji państwowych

Weryfikację można przeprowadzić w jednym z dwóch rejestrów prowadzonych przez instytucje Państwo.

Krajowy Rejestr Zadłużonych to baza danych osób i firm, które mają zaległości w spłacie zobowiązań finansowych. Warto sprawdzić, czy kontrahent nie jest wpisany do tego rejestru.

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych to baza danych osób i firm, które ogłosiły upadłość lub restrukturyzację. Jeśli kontrahent znajduje się w tym rejestrze, należy zachować szczególną ostrożność przed podjęciem z nim współpracy.

Komercyjne rejestry dłużników

Istnieją podobne rozwiązania komercyjne, dzięki którym zweryfikujemy sytuację gospodarczą potencjalnego kontrahenta. Do najbardziej popularnych należą:

Krajowy Rejestr Długów to baza danych firm i osób fizycznych, które nie regulują swoich zobowiązań. W rejestrze tym można sprawdzić, czy dana firma nie ma zaległości w spłacie faktur i innych zobowiązań.

Biuro Informacji Gospodarczej to instytucja zajmująca się gromadzeniem informacji o firmach i ich właścicielach. Biura te zbierają informacje na temat historii kredytowej oraz aktualnej sytuacji finansowej firm, co pozwala na dokładną weryfikację wypłacalności.

Szczególnie ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wypłacalność kontrahenta przed podjęciem z nim współpracy. Wymienione powyżej rejestracje publiczne i komercyjne stanowią nieocenione źródło informacji i powinny być zawsze brane pod uwagę w procesie weryfikacji.

Ty też jesteś sprawdzany

Warto pamiętać, że w relacji biznesowej obie strony są poddawane ocenie. Dlatego ważne jest, aby również zwrócić uwagę na swoją wypłacalność i wiarygodność. W przypadku spóźnień w płatnościach, warto nie tylko uregulować zaległości, ale także podjąć działania, które pozytywnie wpłyną na naszą reputację.

Dobrym rozwiązaniem jest ustalanie z kontrahentem elastycznych warunków płatności oraz terminowe regulowanie faktur. Ponadto, również można korzystać z wcześniej wymienionych narzędzi, które umożliwiają sprawdzenie własnej wiarygodności finansowej, (BIK, KRD czy BIG). W ten sposób, możemy uniknąć sytuacji, w której potencjalni kontrahenci rezygnują z naszych usług, ponieważ uznają nas za niewiarygodnych.

Podsumowując, dokładna weryfikacja kontrahenta przed podjęciem współpracy pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i strat finansowych. Warto korzystać z dostępnych narzędzi, które umożliwią nam dokładną analizę wiarygodności i wypłacalności potencjalnego partnera biznesowego. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że również nasza firma jest oceniana przez innych, dlatego warto dbać o swoją reputację i wypłacalność.

Prowadzenie firmy w mieszkaniu

Firma w domu / mieszkaniu. Czy to się opłaca?

Przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy w domowym gabinecie należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników: prywatność, rozproszenie uwagi, możliwości pomieszczeń, dostępność sprzętu czy wreszcie perspektywę optymalizacji kosztów, wysokości podatków i ewentualnych odliczeń.

Czytaj dalej