Krajowy System e-faktur od 2025 roku

Krajowy System e-faktur najwcześniej od 2025

Podczas briefingu prasowego z 19 stycznia 2024 roku, Minister Finansów Andrzej Domański ogłosił, że wprowadzenie obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie przesunięte i nie wejdzie w życie w 2024 roku.

Decyzja ta została podjęta z powodu krytycznych błędów systemu, które uniemożliwiłyby jego wprowadzenie w zakładanym terminie. Dotychczasowe terminy objęcia firm obowiązkiem korzystania z KSeF to 1.07.2024 r. dla podatników VAT, a dla pozostałych przedsiębiorców 1.01.2025 r.

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego systemu, a na jego podstawie zostanie wyznaczony nowy termin wprowadzenia KSeF, najwcześniej możliwy od 1 stycznia 2025 roku.

– Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 r. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu – powiedział Minister Finansów Andrzej Domański