Od 2015 ryczałtowa opłata za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych

W sejmie trwają pracę na nad wprowadzeniem od nowego roku ryczałtowego opodatkowania za korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych. Zmiana ta ma pozytywny oddźwięk ze strony przedsiębiorców, ponieważ zamiast szukać metody rozliczenia przychodu pracownika z tytułu używania samochodu firmowego, będą naliczać zryczałtowaną kwotę uzależnioną od pojemności silnika.

Zmiana ta jest elementem obietnic rządu związanych z uproszczeniem wykonywania działalności gospodarczej, którą zajmować się będzie komisja sejmowa mająca za zadanie ograniczenie biurokracji.

Według aktualnych przepisów, jeżeli pracownik korzysta z firmowego samochodu do celów prywatnych stanowi to dla niego dodatkowy przychód i jest opodatkowane. Aktualne, mało przejrzyste przepisy powodują utrudnienia z wyliczeniem przychodu. Przedsiębiorcy stosują różne metody obliczeń, jedni „kilometrówkę” inna zaś stawki CFM z branży wynajmu samochodów.

Środowisko doradców podatkowych od dłuższego czasu zwracało uwagę na bałagan panujący w tej dziedzinie i zmianę ocenia pozytywnie, ponieważ celem podatków powinno być pozyskiwanie dochodów w najprostszy a zarazem najtańszy sposób.

Podatek uzależniony od pojemności silnika.

Według rządowych propozycji opłata ma być ściśle powiązana z pojemnością silnika. Tym sposobem dla samochodów o pojemności do 1600cm byłoby to 250zł miesięcznie, natomiast dla pojazdów o większej pojemności 400zł.

Proponowane kwoty wydają się rozsądne, gdyż są podobne do obecnie stosowanych przez przedsiębiorców. Przy takich kwocie podstawy opodatkowania podatek jaki obciąży pracownika wyniesie od 45zł do ponad 100 zł na miesiąc.

Co jeśli nie korzystamy z samochodu?

Nasuwa się wątpliwość co w sytuacji gdy pracownik nie korzysta odpowiednio często z samochodu firmowego albo w ogóle.

Ta sytuacja została przewidziana przez rząd – nowa metoda rozliczeń umożliwia proporcjonalne zmniejszenie podstawy opodatkowania do ilości dni w miesiącu, w którym korzystało się z pojazdu. Za każdy dzień wykorzystania samochodu w celach prywatnych naliczamy podstawę w proporcji 1/30 miesięcznej opłaty ryczałtowej.

Póki co nowe przepisy będą dotyczyły tylko i wyłącznie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.