Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – czy warto?

Działalność gospodarcza jest w Polsce najprostszą formą prowadzenia firmy. Kiedy jednak majątek firmy się powiększa, zaciągasz dodatkowe zobowiązania lub planujesz pozyskać inwestora, warto zastanowić się nad przekształceniem działalności w spółkę kapitałową.

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy zakładają własną firmę, decydują się najczęściej na prowadzenie jej w formie działalności gospodarczej. Założenie działalności jest bardzo łatwe, a rejestracja nie wymaga dodatkowych opłat. Księgowość w działalności gospodarczej prowadzona jest najczęściej w formie księgi przychodów i rozchodów. Ze względu na łatwość prowadzenia takiej księgowości, przedsiębiorca płaci stosunkowo niskie kwoty za usługi księgowe. Część przedsiębiorców zajmuje się nawet księgowością samodzielnie i korzysta z programów księgowych dostępnych w internecie.

Wady prowadzenia działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza, podobnie jak inne formy prowadzenia firmy, ma również i wady. Największą z nich jest konieczność płacenia comiesięcznych i dość wysokich składek ZUS. Młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie swojej firmy, przez pierwsze 2 lata skorzystają z ulgi składkowej, jednak później zapłacą już pełen ZUS. Działalność gospodarcza obciąża też majątek przedsiębiorcy. Za wszystkie niezapłacone zobowiązania, przedsiębiorca odpowiada swoim własnym majątkiem, a także majątkiem swojej rodziny. Nie ma więc rozdzielności między majątkiem prowadzonej firmy, a majątkiem osobistym.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Kiedy Twoja działalność gospodarcza się rozwija, majątek firmy się powiększa i chcesz pozyskać wspólników i inwestorów, czas na zmianę formy działalności. Jak zamienić działalność gospodarczą w spółkę z o.o. i jakie niesie to ze sobą korzyści i ograniczenia.

Trzy sposoby na przekształcenie działalności

Zgodnie z obowiązującym prawem Kodeksu Spółek Handlowych, działalność gospodarczą możesz przekształcić w spółkę z o.o. na 3 sposoby. Może odbyć się to przez:

  • formalne przekształcenie
  • wniesienie firmy lub jej części aportem do spółki
  • likwidację działalności gospodarczej i założenie spółki

Formalne przekształcenie działalności w spółkę

Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. opłaca się przedsiębiorcy, którego firma ma duży obrót roczny i spory majątek. Jest to najbardziej skomplikowany i najdroższy sposób zmiany działalności w spółkę. Przekształcenie wiąże się z przedstawieniem planu przekształcenia, który musi zawierać wartość bilansową majątku firmy. Oprócz tego, wszystkie składniki majątkowe, czyli m.in. aktywa i pasywa muszą być wycenione. Wraz z planem przekształcenia i wyceną przedstawia się również sprawozdanie finansowe firmy. Formalne przekształcenie to:

  • długi czas oczekiwania – ok. 4-5 miesięcy
  • bardzo kosztowna forma przekształcenia
  • skomplikowana procedura przekształcenia
  • konieczność skorzystania z pomocy biegłego księgowego

Wniesie firmy lub jej części aportem do spółki

Jeśli firma prowadzona w formie działalności gospodarczej posiada wartościowy majątek, warto rozważyć wniesienie firmy lub jej części (zorganizowana część przedsiębiorstwa) aportem do spółki. Oznacza to, że na spółkę przenosisz wszelkie prawa do przedmiotu wkładu, czyli do swojego przedsiębiorstwa. Wniesienie aportu odbywa się stosunkowo szybko i wiąże się z niższymi kosztami niż formalne przekształcenie. Jest też korzystne ze względów podatkowych – po wniesieniu aportu nie powstają żadne zobowiązania podatkowe (podatek dochodowy czy VAT). Realizacja procesu jest jednak dość skomplikowana i potrzeba dobrego doradcy, który sprawnie przeprowadzi całą procedurę. Nowo powstała spółka jest również ograniczona na gruncie sukcesji praw jednoosobowej działalności gospodarczej (nie wszystkie prawa działalności przechodzą na spółkę, np. ulgi podatkowe przysługujące przedsiębiorcy).

Likwidacja działalności gospodarczej i założenie spółki

Najprostszą formą przekształcenia działalności w spółkę z o.o. jest likwidacja prowadzonej działalności i założenie spółki. Likwidacja działalności nie jest jednak obowiązkowa i spółkę możesz założyć, nawet jeśli nadal prowadzisz działalność. Po założeniu spółki możesz wnieść majątek swojej firmy aportem do spółki (powstaje wtedy obowiązek podatkowy) lub sprzedać majątek spółce (to czy powstanie obowiązek podatkowy, zależy od rentowności firmy). Założenie spółki od podstaw i zlikwidowanie działalności nie wymaga pomocy doradców czy biegłych księgowych, dlatego też jest najmniej kosztownym sposobem przekształcenia działalności.

Zalety spółki z o.o.

Dzięki założeniu spółki, Twój majątek osobisty staje się bezpieczny. Za zobowiązania spółka odpowiada do wysokości swojego majątku i Twoje prywatne środki nie są wykorzystywane do spłaty zadłużeń spółki (wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o.o.). Kiedy jesteś w spółce tylko wspólnikiem lub pełnisz funkcję prezesa, ale się w niej nie zatrudniasz, unikasz płacenia składek ZUS. Forma spółki jest również wiarygodniejsza dla potencjalnych inwestorów niż działalność gospodarcza, dzięki czemu łatwiej pozyskiwać Ci środki na rozwój.

Wady spółki z o.o.

Spółka z o.o. ma też swoje wady, które wielu przedsiębiorcom utrudniają prowadzenie rentownej firmy. Przy zakładaniu spółki musisz wnieść kapitał w wysokości 5 tys. zł, a samo zarejestrowanie spółki wiąże się z dodatkowymi kosztami, jak np. kosztem wpisu do KRS, taksą notarialną, zarejestrowaniem się jako płatnik VAT. W spółce musisz prowadzić już pełną księgowość, więc wzrasta koszt zatrudnienia księgowej lub biura rachunkowego. Spółka wiąże się również z podwójnym opodatkowaniem – podatek płaci spółka, a także udziałowcy od własnych dochodów.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana działalności gospodarczej na spółkę kapitałową będzie dla Ciebie opłacalna. Wszystko zależy od tego, jak rozwija się Twoja firma, jakie dochody generuje i czy chcesz zabezpieczyć na przyszłość swój majątek osobisty. Kiedy przekształcasz działalność w spółkę, dokładnie przeanalizuj, który sposób przekształcenia będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.

Jeżeli podjąłeś decyzję dotycząca założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zapoznaj się z informacjami na temat prowadzenia pełnej księgowości przez nasze biuro rachunkowe.