Wynagrodzenie członka rodziny w kosztach firmy

Wynagrodzenie członka rodziny w kosztach firmy

Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą często myślą o podjęciu współpracy z członkiem rodziny i zatrudnienie go jako pracownika. Sprawa się komplikuje w trakcie zgłębiania tematu, gdyż rozwiązanie takie nie zawsze może okazać się opłacalne. Nie zawsze istnieje możliwość zaliczenia wypłaconego wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu firmy.

Członek rodziny – czyli kto?

Wg przepisów ordynacji podatkowe – artykuł 111 ust.3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. jako członków rodziny określa się: małżonków, rodzeństwo, wstępnych (dzieci), zstępnych (rodziców, dziadków etc.) osoby będące w stosunku przysposobienia oraz w pożyciu (konkubenci).

Z kolei wg przepisów ustawy z dnia 13.10.1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych – artykuł 8 ust. 11 definiuje współpracujących członków rodziny jako: małżonka, dzieci, rodziców, dzieci drugiego małżonka oraz przysposobione, rodziców zastępczych (macocha, ojczym), osoby przysposabiające które pozostają we wspólnym gospodarstwie i współpracują przy działalności gospodarczej.

Składki ZUS

W tej kwestii przedsiębiorca nie ma większych problemów. Może one swobodnie zaliczyć składki ZUS, które są finansowane przez niego do kosztów uzyskania przychodu. W tym wypadku nie występują żadne dodatkowe obostrzenia. Składki mogą być odliczane od dochodu, natomiast składka zdrowotna od podatku.

Wynagrodzenie członka rodziny

KIEDY NIE WLICZAMY?
W tym wypadku przepisy są mniej korzystne dla przedsiębiorców. Mówią one, że nie stanowi kosztu uzyskania przychodów wartość pracy małżonka i jego małoletnich dzieci. W przypadku prowadzenia działalności firmy w formie spółki nie mającej charakteru osoby prawnej, ograniczenie tyczy się także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Nie ma żadnego znaczenia również rodzaj umowy jaki został zawarty pomiędzy przedsiębiorcą a jednym z wymienionych członków rodziny. Sytuacji również nie zmienia zawarta przez małżonków rozdzielność majątkowa.

KIEDY WLICZAMY?
Analogicznie kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej będzie wynagrodzenie wypłacone rodzicom, pełnoletnim dzieciom, wujkom bądź osobom, z którą przedsiębiorca żyje w konkubinacie.

FAKTURA OD MAŁŻONKA?
Inaczej kształtuje się sytuacja, gdy małżonkowie prowadzą odrębne działalności gospodarcze i świadczą sobie wzajemnie usługi. W takim wypadku wzajemnie wystawione faktury mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.


Jeżeli szukasz więcej ciekawych artykułów, zapraszamy do naszego działu porad księgowych.