L4 na urlopie - zwolnienie lekarskie na wakacjach

Zwolnienie lekarskie na urlopie pracownika

Twój pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym, aż tu nagle przynosi zwolnienie lekarskie. Chce tym samym, żeby uznać L4 i przesunąć wolne na inny okres. Czy ma do tego prawo? Co powinieneś zrobić? Jakimi prawami rządzi się zwolnienie lekarskie zwane L4 na urlopie? Dowiesz się czytając nasz artykuł.

Jakie zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi?

Pracownik jest zwolniony ze świadczenia pracy w pewnych sytuacjach. Najczęściej spotykaną przyczyną nieobecności jest choroba. Artykuł 92 Kodeksu Pracy wskazuje, że za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy. Jest on równy 80 % wynagrodzenia.

Art. 92. § 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

  1. Choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
  2. Wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – w okresie wskazanym w pkt 1 – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia;
  3. Poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – w okresie wskazanym w pkt 1 – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

Jak widzimy, są przypadki w których pracownikowi na zwolnieniu lekarskim należy się 100 % wypłaty. Chodzi o pracownice w ciąży, ofiary wypadków w drodze (z) pracy i dawców komórek / narządów.

W wyżej wymienionych przykładach, pracownik jest niezdolny do pracy z powodu własnego stanu zdrowia. Czasem jednak, pracownik musi wziąć tzw. opiekę na dziecko lub innego członka rodziny. Takie zwolnienie wydawane jest, gdy pracownik nieoczekiwanie musi się zająć dzieckiem z kilku powodów: zamknięto żłobek, zachorowała niania lub drugi rodzic, który sprawował opiekę trafił do szpitala. ( porównaj art.32 Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Zwolnienie przysługuje pracownikowi – rodzicowi dziecka do 8 roku życia. Oprócz tego, może się on ubiegać o opiekę nad innym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Ważne jest, aby pracownik udowodnił, że nie ma innego opiekuna do dyspozycji.

L4 na urlopie – kiedy przerywa urlop?

Jako pracodawcy zastanawiamy się, w jakich przypadkach uwzględnić zwolnienie lekarskie na urlopie. Czy mamy dobrowolność, czy regulują to jakieś przepisy prawne?

Kodeks Pracy w artykule 166 uwzględnia tylko dwa przypadki, w których musimy przerwać urlop wypoczynkowy pracownika i przenieść go na inny termin. Chodzi o zwolnienie lekarskie z powodu choroby pracownika i przebywanie na urlopie macierzyńskim. Jeśli zostaniemy postawieni w takiej sytuacji, to mamy obowiązek wyznaczyć pracownikowi nowy termin urlopu wypoczynkowego.

W pozostałych przypadkach (opieka na dziecko lub na innego członka rodziny) nie mamy takiego obowiązku. Pracownik nie może ubiegać się o wyznaczenie nowego terminu urlopu, jeśli w czasie jego wypoczynku zachorowało mu dziecko.

Jak widzimy, zwolnienie L4 na urlopie ma różne skutki prawne. Są one zależne od tego, czy choruje sam pracownik, czy ubiega się o opiekę na kogoś innego.

Zwolnienie lekarskie na urlopie a koniec umowy

A co w sytuacji, kiedy pracownikowi kończy się umowa? Co, gdy przynosi nam L4 na urlopie wypoczynkowym? Jeśli umowa wygasa i nie będzie już czasu na udzielenie dni wolnych, będziemy musieli wypłacić ekwiwalent pieniężny. Jest to nasz obowiązek jako pracodawców. Spójrzmy, co mówi o tej kwestii artykuł 171 Kodeksu Pracy:

Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. (uchylony)
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Ustęp trzeci dodatkowo wskazuje, co zrobić, jeśli planujemy dać pracownikowi nową umowę. Wówczas nie musimy wypłacać pieniędzy za zaległy urlop. Pracownik może z niego skorzystać na nowej umowie o pracę.

Zwolnienie lekarskie na urlopie – czy przepisy są skomplikowane?

Akurat w przypadku zwolnienia lekarskiego na urlopie, Kodeks Pracy jasno określa te kwestie. Prawo do przerwania urlopu i przełożenia na inny termin przysługuje tylko:

  • choremu pracownikowi
  • pracownicy, która jest na urlopie macierzyńskim

Wszelkie inne formy zwolnienia lekarskiego, takie jak opieka na dziecko/innego członka rodziny, nie upoważniają do przeniesienia urlopu na inny termin.