Myjnia samochodowa - kasy fiskalne od października 2022

Myjnie samochodowe. Od 1 października obowiązkowe kasy fiskalne!

Z początkiem października na właścicieli myjni samochodowych zostanie nałożony obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych. Sporym problemem okazuje się jednak koszt wdrożenia tej modyfikacji. Wszystkiemu winny jest monopol na dostawę specjalistycznego oprogramowania.

Czy myjnia samochodowa musi mieć kasę fiskalną?

Na podstawie rozporządzeń ministra finansów z 22 grudnia 2021 r. (Dz.U. poz. 2442) i z 24 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1368) obowiązek posiadania kasy fiskalnej i wydawania paragonów od 1 października 2022 roku dotyczyć będzie również myjni samochodowych. Paragon będzie musiał być wydany w formie papierowej.

Walka o wirtualne kasy i e-paragony

Instalacja kas fiskalnych wywołuje jednak sporo kontrowersji wśród członków branży. Na rynku dostępny jest bowiem obecnie tylko jeden model kasy dostosowany do usług myjni samochodowych. Przedsiębiorcy skarżą się więc, że monopol na oprogramowanie wymusza wysokie ceny za abonament usług. Wbrew postulatom właścicieli firm, niedozwolone będzie jednak posiadanie kas wirtualnych pozwalajacych na skanowanie kodu QR i wysyłanie linku na adres mailowy Klienta. Przedsiębiorcy zmuszeni będą zatem do realizacji koncepcji fiskusa. Od 1 października 2022 r. zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT paragony fiskalne powinny być zatem wydawane każdemu świadczeniobiorcy.