Składki ZUS w 2022 roku

Składki ZUS – terminy, deklaracje, konsekwencje opóźnień

Po wejściu w życie Polskiego Ładu odprowadzanie składek ZUS będzie odbywać się na nowych zasadach. Dla przedsiębiorców może to spowodować spore utrudnienia. Przede wszystkim w inny sposób będzie odbywać się naliczanie składki zdrowotnej, która od lutego br. ze zryczałtowanej zostaje zamieniona na indywidualną. Konieczne stanie się również comiesięczne składanie deklaracji ZUS. Zmianie ulegną terminy odprowadzania składek.

W roku 2021 jednostki i zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze opłacały składki ZUS do 5. dnia następnego miesiąca. Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników i odprowadzający składki ZUS tylko za siebie byli zobowiązani do ich opłacania do 10. dnia następnego miesiąca. Natomiast do 15. dnia następnego miesiąca opłacali składki przedsiębiorcy, którzy zatrudniali pracowników. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że osoby samozatrudnione, które opłacały składkę wyłącznie za siebie, nie miały dotychczas obowiązku comiesięcznego składania deklaracji ZUS, bo ta automatycznie była klonowana. Wyjątek stanowiły sytuacje, kiedy zmianie ulegała podstawa do naliczania składek. Jak będzie to wyglądać obecnie?

Sposób naliczania składki zdrowotnej w roku 2022

Przepisy Polskiego Ładu, które weszły w życie w roku 2022, zobowiązują przedsiębiorców do odprowadzania składki zdrowotnej w wysokości zależnej od dochodu. Nowa formuła naliczania tej składki przyczyniła się do zmiany terminu jej rozliczania. Zmianą zostali jednak objęci tylko niektórzy płatnicy. Pozostałych nadal będą obowiązywać takie same terminy jak w roku minionym.

Ponieważ dochód przedsiębiorcy może się różnić w poszczególnych miesiącach, różna może być też podstawa do wyliczenia składki zdrowotnej. Właśnie dlatego od roku 2022 przedsiębiorcy (także ci, którzy nie zatrudniają pracowników) mają obowiązek co miesiąc przygotowywać i wysyłać do ZUS deklarację z kwotą dochodu, na podstawie której wyliczana będzie składka. Informację taką przekazuje się na deklaracjach ZUS DRA.

A jakie terminy będą obowiązywać płatników?

Od 2022 roku składki na ubezpieczenia społeczne należy odprowadzać w następujących terminach:

  • Do 5. dnia miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe,
  • Do 15. dnia miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną (stowarzyszenia, spółdzielnie, fundacje i spółki kapitałowe),
  • Do 20. dnia miesiąca – pozostali płatnicy (przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie za siebie, czyli osoby samozatrudnione, a także przedsiębiorcy i podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniające innych ubezpieczonych).

Termin składania deklaracji do ZUS

Po zmianie przepisów i wejściu w życie Polskiego Ładu płatnicy powinni pamiętać o terminowym przekazywaniu do ZUS deklaracji DRA. Ma ona kluczowe znaczenie dla rozliczania składki zdrowotnej i ustalenia jej wysokości. Warto raz jeszcze zaznaczyć, że od roku 2022 przedsiębiorcy zobowiązani są do składania takiej deklaracji co miesiąc. Niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników, czy też nie zatrudniają innych osób ubezpieczonych, obowiązuje ich termin do 20. dnia następnego miesiąca. Natomiast osoby prawne przekazują deklaracje do ZUS w terminie do 15. dnia następnego miesiąca. Jak widać, płatników obowiązują tutaj takie same terminy, jak w przypadku płatności składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli termin złożenia deklaracji przypadnie w dzień wolny od pracy (weekend lub święto), wtedy płatników obowiązuje kolejny dzień roboczy przypadający po dniu wolnym. Dotyczy to zarówno składania deklaracji, jak i płatności składek.

Nieterminowe opłacanie składek ZUS – konsekwencje

Płatnicy powinni pamiętać, że od nieterminowego wywiązywania się z obowiązku opłacania składek ZUS będą naliczane odsetki. Te będą mogły być anulowane tylko pod warunkiem, że opóźnienia w opłacaniu składek nie zdarzają się często, a wysokość naliczonych odsetek nie przekroczyła 1% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Natomiast za częste opóźnienia w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne może grozić grzywna w wysokości do 5000 zł.

Należy również zaznaczyć, że zgodnie z nowymi przepisami, nieterminowe uiszczanie składek na dobrowolne ubezpieczenia nie wyklucza już płatnika z tego świadczenia. Oznacza to, że płatnik, który opłaci składkę chorobową po terminie, ale w prawidłowej wysokości, nie zostanie pozbawiony prawa do korzystania z zasiłku chorobowego.