Zakup samochodu na firmę. Lepszy leasing czy faktura?
Samochód to inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści dla Twojej firmy. Warto jednak dobrze przemyśleć w jaki sposób pojazd ma służyć wykonywanej przez nas działalności oraz jakie opcje finansowania będą dla nas najkorzystniejsze. Sprawdź jakie zalety i wady niosą ze sobą dwa rozwiązania: zakup samochodu w ramach leasingu oraz faktury VAT.
Co warto rozważyć przed zakupem samochodu na firmę?
Kupując samochód firmowy warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami, które ułatwią wybór odpowiedniego modelu, ale też zoptymalizują koszty. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na to czy samochód będzie służył do przewozu towarów czy jedynie osób? Warto też przemyśleć czy pojazd ma być wykorzystywany tylko do jazdy po mieście czy również na dalsze trasy.
Odpowiedzi na te pytania w znacznym stopniu pomogą nam w podjęciu decyzji o tym jaki rodzaj i model samochodu będzie dla nas najlepszy. Mniejszy samochód będzie bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i łatwiejszy do zaparkowania. Jeśli będziemy jeździć głównie po mieście, warto postawić na auto o małej pojemności silnika i dobrych parametrach spalania.
Większy samochód z dużym bagażnikiem, łatwiej pomieści z kolei towar, rollup reklamowy zabierany na wydarzenia, czy firmowe gadżety. Jeżeli często będziemy poruszać się po długich trasach, lepiej wybrać model średniej lub wysokiej klasy – takie auta mają większą moc i są bardziej wygodne. Wybór konkretnego modelu będzie miał również znaczenie przy kosztach eksploatacji. Zwróćmy szczególną uwagę na koszty ewentualnych napraw i wydatki na paliwo.
Kolejnym aspektem, który powinniśmy rozważyć przed zakupem samochodu na firmę jest określenie budżetu. Pomoże on nam zdecydować czy postawimy na nowe czy używane auto. W przypadku zakupu nowego pojazdu, z pewnością warto rozważyć skorzystanie z leasingu.
Jakie są zalety i wady leasingu?
Kupując samochód w leasingu, nie płacimy jednorazowo całej kwoty za auto a opłacamy jedynie raty. Co więcej, istnieje możliwość wykupienia samochodu po okresie leasingowania w wyjątkowo korzystnej cenie. Zaletą tego rozwiązania będzie również wsparcie ze strony serwisu i producenta podczas całego okresu użytkowania. Niewątpliwą zaletą będzie również to, że możemy zlecić leasingodawcy kwestie sezonowej wymiany opon a także przechowywania ich.
Leasing będzie również lepszą formą zakupu, jeśli nie posiadamy dużej zdolności kredytowej. Formalności są stosunkowo łatwe i przystępne. Kupno samochodu służbowego w takim modelu finansowania nie zamraża również środków, dzięki czemu możemy przeznaczyć je na bieżącą działalność firmy.
Wydłużając okres leasingowania, możemy także zainwestować w lepszy i bezpieczniejszy samochód. Ponadto w wielu przypadkach uzyskamy szansę na atrakcyjne produkty dodatkowe wynegocjowane przez firmę leasingową takie jak ubezpieczenie, korzystne warunki przechowywania i wymiany opon czy pakiet assistance.
Niewątpliwym atutem będzie również lepsza dostępność samochodów, ponieważ często są one zamawiane jeszcze zanim pojawi się na nie klient. Firmy leasingowe dysponują specjalnymi rezerwacjami we współpracy z salonami samochodowymi, dzięki czemu dużo większa liczba samochodów dostępna jest od ręki.
Wymieniając wady tej formy finansowania z pewnością warto zwrócić uwagę na to, że podczas całej umowy to firma leasingowa jest właścicielem samochodu. Pojazd nie stanowi zatem majątku firmy. Do wad można zaliczyć również konieczność zakupu zarówno ubezpieczenia OC, jak i AC. Zapewnia to jednak większe bezpieczeństwo użytkowania, co dla niektórych może być więc zaletą. Minusem jest natomiast konieczność serwisowania pojazdu jedynie w wyznaczonych miejscach.
Spore zamieszanie w temacie leasingu wprowadził również Nowy Ład. Od 2022 r. za jego przyczyną pojawiły się pewne niedogodności związane z wykupywaniem samochodów leasingowych. Istnieją jednak pewne rozwiązania pozwalające na optymalizację rozwiązań podatkowych w tym zakresie.
Faktura VAT a zakup samochodu na firmę. O czym warto wiedzieć?
Kupując samochód na firmę powinniśmy z pewnością zwrócić uwagę na to czy sprzedawca ma możliwość wystawienia faktury VAT. Dokument ten pozwoli nam na odliczenie podatku związanego z zakupem. Przy samochodach osobowych jest to zwykle 50%. Reszta podatku stanowi koszt. Istnieje również możliwość odliczenia 100%, jednak wówczas należy spełnić określone warunki:
- spisać regulamin użytkowania pojazdu;
- zgłosić pojazd do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26;
- prowadzić ewidencję przebiegu do celów podatkowych (tzw. kilometrówki).
Należy pamiętać, że w przypadku odliczenia 100% samochód może być wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych. Prowadzenie kilometrówki jest jednak dosyć uciążliwe. Ograniczenie użycia samochodu jedynie do celów firmowych również nie spotyka się z dużym entuzjazmem ze strony przedsiębiorców, stąd najczęściej wybierana jest jednak opcja z 50% odliczeniem.
Jakie informacje powinna zawierać faktura VAT?
- dane strony kupującej i sprzedającej;
- NIP;
- datę wystawienia faktury;
- nr faktury;
- stawkę podatku VAT;
- sposób dokonania płatności (przelew/gotówka);
- kwotę należności (ogółem);
- a także dane auta (marka, model, rocznik, numer rejestracyjny, numer VIN).
Do zalet tej formy zakupu należy przede wszystkim możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu, ale też brak konieczności płacenia tzw. podatku PCC w wysokości 2% od wartości samochodu. W przypadku zakupu droższych modeli, forma ta okaże się zatem sporą oszczędnością.
Kupując używany samochód warto zatem zwrócić szczególną uwagę na ogłoszenia w których stawki podane są wg stawki netto. Po doliczeniu 23% cena może okazać się znacząco wyższa. Wielu ogłoszeniodawców reklamuje możliwość odliczenia całości podatku podczas, gdy większość przedsiębiorców posiadających samochody firmowe nie ma czasu, ani ochoty prowadzić ewidencji przebiegu.
Podsumowanie: leasing czy faktura VAT
Zakup samochodu na firmę to spora inwestycja, która wymaga dobrego przemyślenia pod kątem użyteczności i modeli finansowania. Warto porównać różne opcje, takie jak leasing czy faktura, i wybrać tę, która będzie najlepsza dla Twojej firmy. Leasing może być dobrym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują samochodu na dłuższy okres czasu i chcą uniknąć wysokich kosztów zakupu. Faktura jest natomiast lepsza dla firm, które potrzebują samochodu tylko na kilka miesięcy lub chcą go sprzedać po kilku latach.