Zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca

Zmiany w wysokości wynagrodzenia od 1 lipca 2022

W połowie tego roku mają zostać wprowadzone w życie zmiany w Polskim Ładzie, dzięki czemu – zgodnie z zapowiedziami rządu – w portfelach Polaków powinno pozostać więcej pieniędzy. Na czym dokładnie będą polegać te zmiany? – To postaramy się przybliżyć pokrótce w poniższym wpisie.

Polski Ład i wynikające z niego przepisy budził w naszym kraju sporo kontrowersji i ożywioną dyskusję. Zarówno to, jak i obecna sytuacja polityczna oraz gospodarcza skłoniły ustawodawcę do pewnych zmian w podatkach, które mają okazać się korzystne dla większości Polaków. Te wejdą w życie już 1 lipca 2022 r. i mają prowadzić do uporządkowania Polskiego Ład.

Czego możemy spodziewać się od 1 lipca br.?

Jedną ze zmian, których możemy się spodziewać, jest likwidacja ulgi dla klasy średniej. Sporą korzyść ma stanowić możliwość odliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców korzystających z różnych form opodatkowania – ryczałtu, karty podatkowej, podatku liniowego. Inną ważną propozycją ustawodawcy jest obniżenie stawki podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc, co stanowi obniżenie podatku o około 30 proc. Wskazuje się, że niektórzy podatnicy mogą dzięki temu zyskać nawet kilka tysięcy złotych w skali roku.

Ilość pieniędzy, które zostaną w naszych portfelach, będzie zależeć od wysokości wynagrodzenia, a także różnych zmiennych, w tym kosztów uzyskania przychodu. Po nowelizacji przepisów najwięcej mają zyskać podatnicy, którzy zarabiają powyżej 12 500 zł. Zmiana ta okaże się natomiast neutralna dla osób, które otrzymują płacę minimalną. Jak wskazują ekonomiści, na zaproponowanych zmianach podatkowych może skorzystać nawet 25 milionów polskich podatników. Warto przy tym wszystkim zaznaczyć, że zmiana przepisów dotyczących kwestii podatkowych w Polskim Ładzie nie pociąga za sobą zmiany kwoty wolnej od podatku. Ta nadal pozostanie na poziomie 30 000 zł. Nie zmieni się też próg dochodowy, który po nowelizacji przepisów nadal będzie wynosił 120 000 zł.