Samochód firmowy do celów prywatnych 2022

Samochód służbowy do celów prywatnych 2022. Co zmienił Nowy Ład?

Wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych w wielu firmach jest dziś już standardem. Polski Ład zmienił jednak sposób rozliczania ryczałtu. Sprawdź czym różnią się aktualne stawki od tych obowiązujących w 2021 roku!

Samochód służbowy do celów prywatnych

Auta służbowe w wielu zawodach są dziś normą. Ciężko wyobrazić sobie zawód przedstawiciela handlowego czy agenta nieruchomości bez samochodu firmowego. Jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownik może wykorzystywać pojazd służbowy również do celów prywatnych. Dla wielu pracowników to spore udogodnienie. Pojazd może wówczas służyć do dojazdów do pracy, ale też do odbierania dzieci ze szkół i przedszkoli czy robienia zakupów. Warto jednak pamiętać, że samochód służbowy traktowany jako mienie pracownicze, zgodnie z art. 123 Kodeksu Pracy podlega odpowiedzialności pracownika za wszelkie uszkodzenia do pełnej wysokości.

Samochód służbowy do celów prywatnych nowe zasady

Polski Ład od 2022 r. zmienił zasady rozliczania samochodów służbowych użytkowanych prywatnie. Od początku tego roku ryczałt za używanie samochodu służbowego po godzinach pracy będzie określany na podstawie mocy a nie – jak wcześniej – zależnie od pojemności silnika.

Nowy ład – kto straci?

Ryczałt w wysokości 250 zł, jako ta niższa stawka, doliczany będzie do samochodów o mocy do 60kW a także tych napędzanych wodorem i elektrycznych. Wyższa stawka – 450 zł dotyczyć będzie pojazdów o mocy ponad 60 kW. Na wprowadzonych przepisach najwięcej stracą pracownicy korzystający z silników o mniejszych pojemnościach. Pojazdy służbowe najczęściej zaopatrzone są w wyższe moce. Osoby ze stawką 450 zł zapłacą też większy podatek dochodowy. Wzrost podstawy opodatkowania to jednak nie wszystko. Ryczałt zmieniony przepisami Nowego Ładu zwiększy również podstawę wyliczenia składek ZUS m. in składki zdrowotnej. Tej od 2022 roku nie możemy już niestety odliczyć jako poniesione koszty zmniejszając kwotę podatku.